Stavebnictví: počet pracovníků klesne o 4% - Preco Group

Stavebnictví: počet pracovníků klesne o 4%

Stavebnictví: počet pracovníků klesne o 4%

Počet pracovníků v tuzemském stavebnictví se letos sníží zhruba o 4 % na 372 000 zaměstnanců – přitom v roce 2008 sektor zaměstnával 547 000 osob. Objem stavebních prací letos klesne asi o 5 % na 440 mld. Kč. Vyplývá to z nové studie o české stavební výrobě, kterou představil Svaz podnikatelů ve stavebnictví (SPS) a společnost Deloitte.

Potíže odvětví podle odborníků dopadají nejvíc na malé a střední firmy. „Nemají finanční sílu na financování staveb v rámci požadovaných splatností, garancí a dalších podmínek, které jsou schopny splnit velké společnosti, mnohdy i ony na pokraji svých možností,“ uvedl generální ředitel stavařského svazu Miloslav Mašek. Stavaři si dlouhodobě stěžují hlavně na škrty veřejných investic, na kterých je odvětví z velké části závislé. „Stát si musí uvědomit důležitost stavebnictví i svoji pozici v tomto odvětví. Přístup ze strany státu k investicím by měl být pragmatický s důrazem zejména na koncepčnost a prosazování proticyklické politiky v oblasti veřejných investic,“ řekl odborník Deloitte na stavebnictví Miroslav Linhart.
Stavební průmysl v Česku klesá nepřetržitě od roku 2008. Ve zmíněném roce se výkon odvětví dostal na vrchol, hodnota odvedených stavebních prací tehdy činila kolem 548 mld. Kč. Dnes představený výhled stavařského svazu sahá do roku 2013, pro který SPS odhaduje objem stavebních prací na 420 mld. Kč./Stavební Forum