S končícím rokem jsou šéfové tuzemských stavebních firem mírně optimističtější. Zatímco v červenci podle průzkumu analytické společnosti CEEC Research očekávali pro příští rok meziroční propad svého odvětví o 2,7 procenta, v listopadu už to bylo pouze o 0,5 procenta.
„Klíčovým momentem bude další vývoj ekonomiky. Podle něj se budou soukromí investoři rozhodovat, zda uskuteční zamýšlené stavební investice, nebo je odsunou o další rok. Pomoci by mohla také proinvestiční politika nové vlády, kterou zavedlo například Slovensko. Důležité bude i lepší čerpání evropských dotací,“ řekl HN ředitel CEEC Research Jiří Vacek. Jeho firma tradičně oslovuje šéfy více než stovky stavebních firem v Česku.
Většími optimisty jsou ředitelé menších a středních firem, když další pokles odvětví předpokládá pouze 37 procent z nich. U velkých firem jsou to ale dvě třetiny manažerů. „České stavebnictví je závislé nejen na poptávce trhu, ale i na legislativním prostředí, kde současná praxe řešení změn a víceprací a výkladu zákona o veřejných zakázkách veškeré tyto zakázky dusí,“ říká Pavel Pilát, generální ředitel Metrostavu, podle obratu jedničky na českém trhu. „Dokud nebude tato problematiky vyřešena, nemůže dojít ke stabilizaci stavebnictví,“ dodává.
K růstu by se měl sektor dostat po dlouhých šesti letech propadu až v roce 2015. Oslovení manažeři očekávají v průměru růst o 2,2 procenta. Míra nejistoty je ovšem značná – zhruba pětina oslovených manažerů nedokáže na takto vzdálené období vývoj odhadnout. „Při pohledu na situaci na stavebním trhu v letošním roce se důvody k optimismu hledají těžko. V příštím roce očekávám další mírný růst odvětví,“ míní generální ředitel PSJ František Vaculík.
Za prvních letošních deset měsíců se české stavebnictví propadlo meziročně o 9,3 procenta. Zatím vše nasvědčuje tomu, že negativní rekord z roku 2012 (minus 7,6 procenta) bude letos překonán. Ve srovnání se stejným obdobím posledního úspěšného roku 2008 kleslo odvětví o 26,9 procenta. /Hospodářské noviny