Starší byty 1+1: ceny jsou na minimu - Preco Group

Starší byty 1+1: ceny jsou na minimu

Starší byty 1+1: ceny jsou na minimu

V Chomutově pořídíte malý starší byt už za 200 tisíc korun, V Ostravě za půl milionu, V Praze i pod dva miliony. Koupě staršího bytu 1+1 je v Česku momentálně nejvýhodnější za posledních pět let. Ceny podle realitních makléřů totiž za tu dobu klesly až o třetinu.

Zatímco ještě v roce 2008 vyšel byt o dvou místnostech průměrně o 1,25 milionu korun, letos na podzim ho mohou zájemci koupit o více než 375 tisíc korun levněji.

Ze statistiky portálu Reality Moravia.cz, kterou mají LN k dispozici, vyplývá, že nejlevněji pořídí Šeši byt 1+1 na severu Čech. Například v Teplicích za něj zaplatí necelých 192 tisíc korun, v Mostě 253 tisíc korun a v Ústí nad Labem necelých 393 tisíc korun.

Naopak nejdražší byty jsou v Praze a Brně. Starší dvoupokojový byt v Praze se dá pořídit v rozmezí 1,7 až 2,7 milionu korun, v Brně průměrně na 1,5 milionu korun.

Společně s klesající cenou roste i poptávka po malých bytech. Nejčastěji si je pořizují mladí lidé, pro které jsou finančně dostupné a kteří nechtějí investovat do často předražené novostavby.

„Ceny bytů v novostavbách jsou o 20 procent vyšší, než je reálná cena nemovitosti,“ tvrdí obchodní ředitel Next reality group Robert Hanzl.