Sněmovna schválila nový katastrální zákon - Preco Group

Sněmovna schválila nový katastrální zákon

Sněmovna schválila nový katastrální zákon

Větší spolehlivost zápisů do katastru nemovitostí má přinést návrh nového zákona o katastru, který kolem minulého týdne schválila Sněmovna.

Poslanci nepřijali kontroverzní ustanovení, podle kterého by převodní smlouvy museli sepisovat až na některé výjimky advokáti. Předloha by ale měla majitele více ochránit před možnými podvodnými vklady. Norma, jež nyní míří k posouzení do Senátu, také zpoplatňuje některé úkony. Nový zákon nemění základní správní poplatek 1000 Kč za zápis do katastru. Zavádí ale poplatek například za výmaz zástavního práva, který je nyní zdarma.
Největší debata se strhla o vyšší ochraně vlastníků před podvodnými vklady. Poslanci přijali část návrhu ČSSD, podle kterého by vlastníci byli o všech návrzích za změnu právních vztahů v katastru u jejich realit povinně elektronicky či jinak informováni. Nesouhlasili ale s tím, aby majitelé mohli do 15 dnů převod zablokovat. Podle dalšího schváleného návrhu, který prosadil v ústavně-právním výboru předseda poslanců ODS Marek Benda, katastr zavede pro vlastníky službu sledování změn, o nichž by je informoval výhradně elektronicky.
Sněmovna také přijala doporučení zemědělského výboru, aby se stavby, které nejsou spojeny s pozemkem, mohly zapisovat do katastru samostatnou poznámkou. Katastr má nově pro účely státu a realitního trhu evidovat také údaje o cenách nemovitostí. Zpřísnit se má rovněž přezkum listin dokládajících právní vztah k nemovitostem. Předlohu v konečném hlasování podpořilo 75 ze 143 přítomných poslanců. /Stavební Forum