Rusové se mají rozloučit s konty a vilami v cizině - Preco Group

Rusové se mají rozloučit s konty a vilami v cizině

Rusové se mají rozloučit s konty a vilami v cizině

Rusové se mají rozloučit s konty a vilami v cizině

Kreml se chystá státním zaměstnancům a zákonodárcům zakázat bankovní účty a nemovitosti v zahraničí pod hrozbou milionových pokut a roků ve vězení. Experti však nepochybují, že se hodnostářům podaří v zákoně nalézt skuliny, aby jej snadno obešli.

„V Kremlu doufají, že zákon sníží podráždění společnosti, připomene služebníkům státu loajalitu a že uplatňování zákona hned začne trestním stíháním hříšníků,“ napsal list Kommersant. Podle zdrojů z okolí prezidenta Vladimira Putina má být zákon během podzimu protlačen parlamentem i navzdory odporu některých vlivných členů vládnoucí strany Jednotné Rusko. Za porušení zákazu má hrozit pokuta či až pět let vězení. Se vší přísností by zákon měl platit od poloviny příštího roku, aby se do té doby sjednala náprava. Kreml může chtít populisticky zabodovat u veřejnosti, udělat smírné gesto vůči svým kritikům po přijetí série represivních zákonů, vylepšit si hlášení o boji proti korupci i omezit cizí vlivy na rozhodování ruských elit. Ale dá se čekat, že v praxi se zákon bude uplatňovat „výběrově“. Vždyť třeba umožní vysvětlovat účty v cizích bankách jako prostředky na studium potomků či léčení v zahraničí.
Ruští politici tuto iniciativu příliš nevítají. „Cožpak vypadám blázen?“ podivil se šéf sněmovního výboru pro rozpočet a daně Makarov otázce listu Izvestija, zda je připraven se zřeknout nemovitosti ve Španělsku. Jeho kolegyně z Jednotného Ruska Ogorodovová zase nevidí nic špatného na tom, že byt v Černé Hoře přepíše na potomka, který je už zletilý. A další doufají, že během schvalování se předlohu podaří rozmělnit.

Info Stavebního fora