Rozpočtové redukce vyvolají problémy - Preco Group

Rozpočtové redukce vyvolají problémy

Rozpočtové redukce vyvolají problémy

Plánované výdaje státního rozpočtu pro dopravu na příští rok a další roky podle ministra Dobeše omezí čerpání dotací z Evropské unie. Ministerstvo dopravy bude mít v budoucích letech velký problém s financováním výstavby a údržby dopravní infrastruktury. Prioritou je pro ministra rekonstrukce dálnice D1. Podle rámcového rozpočtu, který schválila vláda, má resort dopravy pro rok 2012 získat 24,59 mld. Kč včetně peněz od Evropské investiční banky.

To je o téměř tři miliardy více než letos. Pro rok 2013 by ale podle výhledu ministerstva financí měl rozpočet klesnout na necelých 18 miliard korun a v roce 2014 na 17 mld. Kč. „Je to katastrofický scénář pro resort dopravy a pro rozvoj infrastruktury jako takové,“ řek Dobeš. Převážná většina rozvojových projektů vychází ze schválených střednědobých plánů z roku 2010.

Plánů na snížení rozpočtových výdajů v letech 2013 a 2014 se obávají i Český statistický úřad a Český úřad zeměměřický a katastrální. Za bolestivé označil krácení výdajů ze státního rozpočtu pro příští rok první náměstek předsedkyně ČSÚ Erik Geuss. ČSÚ by měl příští rok hospodařit s rozpočtem 884,4 mil. Kč, což je o zhruba 15,5 milionu méně než letos. „Krácení je sice bolestivé, ale budeme ho schopni realizovat,“ řekl Geuss ČTK. Pro Český úřad zeměměřický a katastrální (ČÚZK) vláda na rok 2012 schválila rozpočet ve výši 2,7 mld. Kč, což je ve srovnání s letošním mírný pokles. Předseda úřadu Karel Večeře řekl, že pro chod ČÚZK to nebude znamenat větší omezení. Nezpomalí se tím ani digitalizace katastrálních map, kterou úřad prodloužil o rok a půl kvůli rozpočtovým škrtům už letos. „Skutečný problém vidím spíše ve výhledu rozpočtu na roky 2013 a 2014, kde se zatím počítá s velmi výraznými redukcemi výdajů a současně bude nutné zajistit nové úkoly vyplývající ze zprovoznění základních registrů veřejné správy a z nového občanského zákoníku. Takové představy jsou mimo realitu,“ dodal Večeře.

/Podle zpráv portálu www.stavebni-forum.cz/