Rekordní hypotéky 2012 - Preco Group

Rekordní hypotéky 2012

Rekordní hypotéky 2012

Produkce hypoték v prvním čtvrtletí letošního roku dosáhla podle statistik MMR svého rekordního maxima, které dokonce ve svém objemu o půl miliardy korun předčilo i první čtvrtletí historicky rekordního roku 2007.

V České republice bylo v prvním čtvrtletí 2012 uzavřeno celkem 17 090 hypotečních úvěrů v celkové výši 28,55 mld. Kč. To představuje meziroční téměř 21% nárůst počtu hypotečních úvěrů a 22% nárůst jejich objemu. „První čtvrtletí letošního roku je pro hypoteční trh skutečně historickým rekordem, objem nově poskytnutých hypoték je ještě o něco vyšší než v roce 2007, který byl absolutním vrcholem pro český hypoteční trh,“ uvedl Jan Sadil, generální ředitel Hypoteční banky s tím, že dělat prognózy pro celý rok je ale předčasné.
Na rekordní produkci hypotečních úvěrů mělo v letošním prvnímčtvrtletí vliv několik makroekonomických faktorů. České ekonomice se stále dobře dařilo a i nezaměstnanost se držela na setrvalé úrovni. Navíc se potvrdil trend, který naznačil už HB index mezi 3. a 4.čtvrtletím loňského roku, že ceny nemovitostí se v České republice stabilizovaly.
Za celou historii hypotečního trhu banky občanům ČR poskytly 589 723 hypotečních úvěrů, což představuje objem téměř 896 mld. Kč (k datu 31. března 2012 a podle statistik MMR). Vůbec první bankou, která začala v ČR poskytovat hypotéky na bydlení, byla v roce 1996 Hypoteční banka. (www.stavebni-forum.cz)