Květen: průmysl +15,2 %, stavebnictví -4,9 % - Preco Group

Květen: průmysl +15,2 %, stavebnictví -4,9 %

Květen: průmysl +15,2 %, stavebnictví -4,9 %

Tuzemská stavební výroba v květnu meziročně klesla o 4,9 % po dubnovém snížení o 6 %. Počet dokončených bytů v květnu meziročně klesl o 18,8 %, naopak počet zahájených bytů stoupl o 6,4 %. „Stavebnictví stále strádá v důsledku slabých domácích soukromých i veřejných investic,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Náznak ke zlepšení je podle něj patrný u bytové výstavby, ale výhled pro další měsíce není povzbudivý.

Dufek tak letos očekává celkový pokles stavební produkce kolem pěti procent. „Bude to již třetí rok propadu za sebou,“ dodal. Podle ekonomky Šichtařové ze společnosti Next Finance stojí za poklesem i stálé obavy lidí ze zadlužování a tedy i menší zájem o hypotéky. „Postupný vzrůst předpokládáme až během roku 2013, doufáme, že během roku 2012 dojde alespoň k zastavení propadu. Bude to ale záviset na skladbě rozpočtu a prorůstových opatřeních vlády v nejbližších letech. Současná cesta úspor bez potřebných investic nepřispívá ke zlepšení situace ve stavebnictví,“ komentoval poslední výsledky stavařů prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš.

Průmyslová výroba v Česku v květnu prudce zrychlila meziroční růst na 15,2 % po dubnovém zvýšení o 4,7 %. Tempo růstu překonalo veškerá očekávání, nejvíce k výsledku přispěly automobilky. Stále ale platí, že domácí poptávka je velice slabá, říká Markéta Šichtařová. Tempo růstu podle ní zpomaluje i globální ekonomika. Německý průmysl, jako největší odběratel českého průmyslu, také mírně zpomaluje, což se negativně projeví v produkci českého průmyslu: „Vzhledem k těmto podmínkám počítáme s celoročním růstem českého průmyslu letos kolem 8,5 %“

/Podle zpráv portálu www.stavebni-forum.cz/