Jaká je aktuální situace v developmentu? Proč se ceny stále zvyšují? - Preco Group

Jaká je aktuální situace v developmentu? Proč se ceny stále zvyšují?

Jaká je aktuální situace v developmentu? Proč se ceny stále zvyšují?

Spousta lidí si pokládá otázku, proč s každým měsícem dochází k růstu cen nemovitostí? Proč sen o vlastním bydlení je čím dál tím méně reálný? Odpověď je jednoduchá, pokud bychom se na to podívali z pohledu developera.

Prvním faktorem, který ovlivňuje ceny nemovitostí jsou samozřejmě rychle rostoucí ceny pozemků. Dalším a neméně důležitým je dlouhotrvající schvalovací proces celé výstavby, čekání na územní řízení i stavební povolení, což při větším developerském projektu běžně trvá od 5 do 10 let.

Samozřejmě, že ceny nemovitostí nejsou ovlivněny pouze výše zmíněnými faktory, můžeme sem taktéž přidat neustále rostoucí poptávku po bydlení, nedostatek pracovní síly a zdražování cen materiálů, včetně zvyšování úrokových sazeb u úvěrů na výstavbu. Aktuálně se developeři potýkají především s problémy, které zapříčinila koronakrize, a těmi jsou nedostatek materiálů, jejich dlouhé dodací lhůty a s tím spojené extrémní zdražování.

Proto někteří developeři museli realizace svých projektů pozastavit či dokonce odložit. Ostatní se snaží nově přepočítat své náklady na výstavbu a promítnout je do prodejních cen.