Banky hlásí rekordní zájem o hypotéky. Mohou za něj nízké ceny a úrokové sazby - Preco Group

Banky hlásí rekordní zájem o hypotéky. Mohou za něj nízké ceny a úrokové sazby

Banky hlásí rekordní zájem o hypotéky. Mohou za něj nízké ceny a úrokové sazby

Levné hypotéky urychlují prodeje nových i starších bytů. V únoru byly byty v nabídce v průměru 52 dní, před rokem to bylo 68 dní. Zájem o hypotéky může ještě zesílit kvůli plánovanému zvýšení sazeb DPH od příštího roku ze současných 14 až na 20 procent.

Leden a únor bývají tradičně nejslabším obdobím pro koupi bytu. Letos ale banky překonávají rekordy ze stejných měsíců z doby největšího hypotečního boomu v letech 2007 a 2008.
K rekordům přispívají nízké ceny nemovitostí a historicky nejlevnější hypotéky.
Už v lednu banky na hypotékách půjčily přes 9,2 miliardy korun. Jde o meziroční růst o 60 procent a vůbec nejlepší lednový výsledek v historii.
A v únoru zájem ještě zesílil. Například od České spořitelny, která má zhruba čtvrtinový podíl na trhu, si lidé v lednu půjčili celkem 3 miliardy korun a v únoru dalších 3,5 miliardy korun. To je dvaapůlkrát více než před rokem.
Hypotékám se daří i v dalších bankách.
„Předběžné únorové výsledky signalizují, že zřejmě pokoříme výkony ze stejného období v předkrizových letech,“ říká Jan Sadil, šéf Hypoteční banky. I UniCredit Bank zaznamenala v únoru růst o 19 procent a GE Money Bank o třetinu.
„Je to dáno výbornou kombinací nízkých sazeb a cen bytů. Všichni tuší, že toto ideální období nebude trvat dlouho, a snaží se ho využít,“ říká Martin Techman, ředitel rozvoje obchodu České spořitelny.
Průměrné úroky v prosinci 3,56 procenta, ale můžou jít ještě dolů. Některé banky totiž znovu sáhly ke snížení sazeb. Od 1. března šla dolů s úroky u tří- a pětiletých fixací UniCredit Bank a její minimální sazby tak začínají už na 3,39 procenta.
Novou akční nabídku má i Komerční banka, která snížila hypotéky s pětiletou fixací na hranici 3,49 procenta, a klientům, kteří podají žádost do konce března, odpouští poplatek za zpracování – 2900 korun.
Ani spořitelna, u níž hypotéky začínají už na 3,39 procenta, další zlevnění nevylučuje.
„Když bude nutné, budeme na konkurenci reagovat,“ řekl Techman. Polepší si i lidé, kteří si nyní vyjednávají nové sazby. Průměrná sazba na tříleté fixaci byla v roce 2009 5,74 procenta, sazba na pět let se v roce 2007 pohybovala na 4,35 procenta.
Podíl nově vyjednaných sazeb dosahuje podle spořitelny bezmála pětiny z letos uzavřených úvěrů.
Zájem o hypotéky může ještě zesílit kvůli plánovanému zvýšení sazeb DPH od příštího roku ze současných 14 až na 20 procent. „V současné chvíli se to zatím neprojevuje, očekáváme to spíš ve 2. polovině roku,“ říká Techman.
/Podle zpráv portálu www.ihned.cz /